Hava (film, 2023)

Mart 17, 2024 (Geri dön)

​2023 yılında yayınlanan Ben Affleck'in filmi "Air", 1980'lerde Nike'ın yükselen yıldız Michael Jordan ile anlaşma imzalamasının hikayesini anlatıyor.

Hikaye, Nike ayakkabı satıcısı Sonny Vaccaro'nun, Matt Damon tarafından canlandırılan, Jordan'a isim verilmiş bir marka oluşturmayı ve onun için özel bir ayakkabı serisi geliştirmeyi teklif ederek bir ortaklık sağlamayı başardığı etrafında dönüyor.

"Aır" duyurulduğu andan itibaren büyük bir film olacağını vaat etti. İlk olarak, Ben Affleck'in "The Town" ve "Argo" gibi muhteşem filmlerinden sonra yönetmenlik kariyerine geri dönüş yapması anlamına geliyor. Eleştirmenler de "Air" için övgüler yağdırmış, yaklaşan ödül sezonunda aktif bir rol oynayacağını öngörmüşlerdir. Bu nedenle, benim için, gerçek olaylara dayanan Affleck'in draması yılın en çok beklenen filmlerinden biri haline geldi.

1980'lerde geçen film, Nike'ın Adidas ve Converse gibi rakipler tarafından gölgede bırakıldığı bir dönemde geçiyor. Şirketin kara atı olarak bilinen ve şirketin en büyük hayranlarından biri olan Sonny Vaccaro, o dönem yükselen yıldız Michael Jordan'ı imzalayarak Nike'ı sneaker pazarında bir numara yapma fırsatı görmüştür. Planı, rakipleri saf dışı bırakmak ve bu devrim niteliğindeki anlaşmayı imzalama olasılığını patronu ve diğer meslektaşlarına ikna etmek üzerine kuruludur. Bu anlaşma daha sonra bir marka ile bir oyuncu arasındaki en önemli işbirliği haline gelmiş ve Michael Jordan'ın tüm zamanların en büyük basketbol oyuncusu olarak statüsüne yol açmıştır.

Ben Affleck bu filmi yönetti, yapımcılığını üstlendi ve hatta başrolde yer aldı ve tüm yönlerde başarılı oldu, tek bir anlaşmanın hikayesinden maksimumu çıkardı.

Yönetim mükemmel - Affleck'ten beklenebilecek bir şey. O, bir alt sınıftan başarıya yükselen klasik ve motivasyon dolu bir hikayeyi ustalıkla anlatıyor. Bu, tarihsel arka planı, karakterlerin sonraki kaderlerini jenerikler sırasında açığa çıkaran ve birçok klişeyi içeren bir biyografi filmi gibi. Ancak Affleck'in her sahneye ruhunu kattığı görülüyor.

Film, geçmişten gelen bir patlama gibi hissettiriyor: basit ve açık bir şekilde ancak ilkel olmayan. Devrim niteliğinde olmaya veya karmaşık veya sosyal olarak önemli konulara inmeye çalışmıyor. Bunun yerine, duyguları ve ilhamı iletmek, izleyicilere son derece olumlu duygular bırakmak için çalışıyor.

Basitliğinde filmdeki zarafet ve samimiyet yatıyor. "Air", sadece içten ve iyi hissettiren bir sinema filmi, motive edici ve yükseltici.

Sıcaklığı, samimiyeti ve yükseltici mesajıyla film, 90'ların kült filmi "Jerry Maguire" ile büyük benzerlik taşıyor. Benim çok sevdiğim bir film olan Tom Cruise'un başrolünde olduğu film, bu nedenle "Air"e duyduğum heyecanımı anlatıyor.

Filmdeki toplu oyuncu kadrosuna özel bir vurgu yapmak gerekir. Ben Affleck, hafifçe eksantrik ve renkli Nike patronu rolünde öne çıkıyor. Gösteriyi çalıyor ve karakteri en unutulmaz olanı, her sahneye gülümseme getirebilenidir. Ayrıca, çocukluğumun oyuncularından biri olan Chris Tucker'ı görmek de hoştu, son zamanlarda ışıklarda olmayabilir, ancak "Air" bunu değiştirebilir - Chris çok canlı ve karizmatik bir performans sergiledi.

Ayrıca, diğer oyuncuları olan Chris Messina'nın performansını da beğendim, belki de diğer oyuncular kadar ünlü değil ama oyunculuk açısından kendi yerini sağlam tutuyor. Michael Jordan'ın menajeri olarak rolü kusursuzdu.

Matt Damon, Viola Davis ve Jason Bateman'ın güçlü performansları ise söylemeye gerek yok. Onlar sadece daha azını veremeyeceklerini biliyorlar.

Film, ödül yarışındaki şansları büyük. Affleck, yönetmenlik ve yardımcı rol için muhtemelen aday gösterilebilir. Tucker'ı ödüllerde görmek de keyifli olacaktır. Senaryo da sağlam ve takdiri hak ediyor. Ve tabii ki, "Air" yılın en iyi on filmi için haklı bir yere sahip. Benim görüşüme göre, içten, açık ve etkili anlatımıyla "Air"i yılın en iyi filmleri listesine dahil etmeye hazırım, bu da bir güç kaynağı gibi hissettiriyor.

Teşekkürler Ben Affleck!