Hlavná / Diskusia / Entrepreneurial Films / Vzduch (film, 2023)

Vzduch (film, 2023)

Marec 17, 2024 (6 mesiacov späť)

​V roku 2023 bola uvedená do kín filmová snímka Bena Afflecka s názvom "Air", ktorá rozpráva príbeh o tom, ako spoločnosť Nike uzavrela dohodu s vzostupnou hviezdou Michaelom Jordanom v 80. rokoch.

Príbeh sa točí okolo predajcu topánok značky Nike, Sonnyho Vaccara, ktorého hral Matt Damon, ktorý dokázal zabezpečiť partnerstvo tým, že navrhol Jordanovi vytvoriť značku a vyvinúť rad tenisiek špeciálne pre neho.

Od samotného oznámenia sa "Air" sľuboval byť skvelým filmom. Po prvé, znamená návrat Bena Afflecka ako režiséra po jeho úžasných filmoch ako "Mesto" a "Argo". Kritici tiež chvália "Air" a predpovedajú jeho aktívnu účasť v nadchádzajúcej sezóne cien. Preto sa pre mňa Affleckov dramatik, založený na skutočných udalostiach, stal jedným z najviac očakávaných filmov roka.

Dej sa odohráva v 80. rokoch, kedy sa spoločnosť Nike potýka so ťažkosťami, keď ju zatienili konkurenti ako Adidas a Converse. Sonny Vaccaro, nadšenec a čierna koňa spoločnosti, vidí príležitosť urobiť z Nike jednotku na trhu s teniskami tým, že podpíše dohodu s vtedy vzostupnou hviezdou Michaelom Jordanom. Jeho plán zahŕňa prekonanie konkurentov a presvedčenie šéfa a ďalších kolegov o možnosti podpísania tejto revolučnej dohody, ktorá neskôr bola najvýznamnejšou spoluprácou medzi značkou a hráčom, vedúcou k postaveniu Michaela Jordana ako najväčšieho basketbalového hráča všetkých čias.

Ben Affleck režíroval, produkoval a dokonca sa objavil aj vo filme a vo všetkých aspektoch exceloval, vytiahol maximum zo príbehu jednej dohody.

Režijná práca je skvelá - niečo, čo by sme od Afflecka očakávali. Majstrovsky rozpráva klasický a motivačný príbeh o outsiderovi, ktorý stúpa k úspechu. Je to učebnicový životopis, s historickým pozadím, osudy postáv odhalené počas titulkov a mnohé klišé, ale s Affleckovou dušou vliatou do každej scény.

Film pôsobí ako výbuch z minulosti: jednoduchý a priamočiary, ale nie primitívny. Nenamáha sa byť revolučný alebo preniknúť do zložitých alebo spoločensky významných tém. Namiesto toho funguje tak, ako má - prináša emócie a inšpiráciu, necháva divákov s prevažne pozitívnymi pocitmi.

V jeho jednoduchosti spočíva elegancia a úprimnosť filmu. "Air" je jednoducho dojímavý a príjemný film, schopný motivovať a povzbudiť.

Svojou teplou, úprimnou a povzbudzujúcou správou film pripomína kultový klasik z 90. rokov "Jerry Maguire" s Tomom Cruiseom, film, ktorý obdivujem, a preto aj moje nadšenie pre "Air".

Špeciálna zmienka patrí ansámblu filmu. Ben Affleck vyniká vo svojej úlohe trochu excentrického a farebného šéfa Nike. Ukradne si pozornosť a jeho postava je najzapamätateľnejšia, schopná priniesť úsmev do každej scény. Bolo tiež príjemné vidieť jedného z mojich obľúbených hercov z detstva, Chrisa Tuckera, ktorý možno poslednú dobu nebol v centre pozornosti, ale "Air" by to mohol zmeniť - Chris podal veľmi živý a charizmatický výkon.

Taktiež som si užil herecký výkon Chrisa Messinu, ktorý možno nie je taký slávny ako jeho kolegovia, ale určite sa drží vo svojom herectve. Jeho úloha ako agenta Michaela Jordana je bezchybná.

Čo sa týka Matta Damona, Violy Davis a Jasona Batemana, ich silné výkony sú samozrejmosťou. Proste nevedia podať nič menej.

Čo sa týka šancí filmu v súťaži o ceny, sú obrovské. Affleck by veľmi pravdepodobne mohol byť nominovaný za réžiu a vedľajšiu úlohu. Vidieť Tuckera na cenách by tiež bolo príjemné. Scenár je tiež solídny a zaslúži si uznanie. A samozrejme, "Air" si oprávnene zaslúži svoje miesto medzi desiatimi najlepšími kandidátmi na najlepší film roka. Podľa mňa by to bolo úplne spravodlivé, pretože som už pripravený zaradiť "Air" medzi najlepšie filmy roka vďaka jeho dojímavému, priamemu a efektívnemu vyprávaní príbehu, ktoré pôsobí ako zdroj sily.

Ďakujem, Ben Affleck!