Početna / Razgovori / Entrepreneurial Films / Zrak (film, 2023)

Zrak (film, 2023)

Ožujak 17, 2024 (Vratišće)

​Objavljen 2023., film Bena Afflecka "Air" govori o tome kako je Nike potpisao ugovor s rastućom zvijezdom Michaelom Jordanom 1980-ih godina.

Radnja se vrti oko prodavača Nike cipela Sonnyja Vaccara, kojeg tumači Matt Damon, koji je uspio osigurati partnerstvo predloživši Jordanu stvaranje vlastitog brenda i razvoj linije tenisica posebno za njega.

Od samog najave, "Air" je obećavao biti sjajan film. Prvo, označava povratak Bena Afflecka kao redatelja nakon njegovih sjajnih filmova poput "The Town" i "Argo". Kritičari također hvale "Air", predviđajući njegovo aktivno sudjelovanje u nadolazećoj sezoni nagrada. Stoga je za mene Affleckova drama, temeljena na stvarnim događajima, postala jedan od najiščekivanijih filmova godine.

Smješten u 1980-e, Nike se bori, zasjenjen konkurentima poput Adidasa i Conversa. Sonny Vaccaro, entuzijast i tamni konj tvrtke, vidi priliku da Nike postane broj jedan na tržištu tenisica potpisivanjem tada rastuće zvijezde Michaela Jordana. Njegov plan uključuje nadmudrivanje konkurenata i uvjeravanje šefa, zajedno s drugim kolegama, o mogućnosti potpisivanja ovog revolucionarnog ugovora, koji je kasnije postao najznačajnija suradnja između brenda i igrača, dovodeći do statusa Michaela Jordana kao najvećeg košarkaškog igrača svih vremena.

Ben Affleck je režirao, producirao, pa čak i glumio u ovom filmu, i istaknuo se u svim aspektima, izvlačeći maksimum iz priče o jednom ugovoru.

Režija je izvrsna - nešto što biste očekivali od Afflecka. Majstorski priča klasičnu i motivacijsku priču o autsajderu koji se uzdiže do uspjeha. To je učenička biografija, s kompletnom povijesnom pozadinom, sudbinama likova otkrivenim tijekom odjavne špice, i mnogim klišeima, ali s Affleckovom dušom ulivenom u svaku scenu.

Film djeluje kao udarac iz prošlosti: jednostavan i izravan, ali ne primitivan. Ne pokušava biti revolucionaran ili istraživati složene ili društveno značajne teme. Umjesto toga, radi ono što bi trebao - prenosi emocije i inspiraciju, ostavljajući gledatelje s izrazito pozitivnim osjećajima.

U svojoj jednostavnosti leži elegancija i iskrenost filma. "Air" je jednostavno iskren i osjećajan film, sposoban za motivaciju i ohrabrivanje.

S toplinom, iskrenošću i ohrabrujućom porukom, film ima izrazitu sličnost s kultnim klasikom "Jerry Maguire" iz 90-ih godina s Tomom Cruiseom, filmom koji obožavam, stoga i moje oduševljenje za "Air".

Posebno treba spomenuti ansamblsku glumačku postavu filma. Ben Affleck se ističe u ulozi blago ekscentričnog i šarenog šefa Nikea. On krade predstavu, a njegov lik je najzapamćeniji, sposoban da svakoj sceni donese osmijeh. Također je bilo ugodno vidjeti jednog od mojih glumaca iz djetinjstva, Chrisa Tuckera, koji možda nije bio u središtu pažnje u posljednje vrijeme, ali bi "Air" to mogao promijeniti - Chris je pružio vrlo živopisnu i karizmatičnu izvedbu.

Također mi se svidjela interpretacija Chrisa Messine, koji možda nije toliko poznat kao njegovi suigrači, ali svakako se ističe svojom glumom. Njegova uloga kao agenta Michaela Jordana je besprijekorna.

Što se tiče Matta Damona, Viole Davis i Jasona Batemana, njihove snažne izvedbe su neupitne. Jednostavno ne znaju pružiti ništa manje.

Što se tiče šansi filma u utrci za nagrade, one su ogromne. Affleck bi vrlo vjerojatno mogao biti nominiran za režiju i sporednu ulogu. Vidjeti Tuckera na dodjelama također bi bilo očaravajuće. Scenarij je također čvrst i zaslužuje priznanje. I, naravno, "Air" zasluženo zauzima svoje mjesto među deset najboljih kandidata za najbolji film godine. Po mom mišljenju, bilo bi potpuno pravedno, jer sam već spreman uključiti "Air" na popis najboljih filmova godine, zahvaljujući njegovom iskrenom, izravnom i učinkovitom pripovijedanju, koje djeluje kao izvor snage.

Hvala ti, Bene Affleck!